Dr. Sinan Oğan | TÜRKSAM Başkanı
blank

ÖZGEÇMİŞİM

Doğum yeri ve yılı…

Doğum yeri ve yılı…

Iğdır’ın Melekli Beldesi’nde 1967 yılında dünyaya geldi. Çiftçi bir ailenin en küçük çocuğuydu. Çocukluğu Aras’ın kıyısında Türk dünyası hasretiyle geçti.

Okul yılları…

Okul yılları…

İlk ve orta öğrenimini Iğdır’da tamamlayan Oğan, zor şartlarda hem çobanlık yapıp, hem çeşitli işlerde çalışıp hem de temel eğitimini Iğdır’da tamamladı.

Üniversite yılları

Üniversite yılları

1989 yılında Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede, 1992 yılında Mali Hukuk/Bankacılık alanında “Azerbaycan’da Ekonomik ve Mali Sektörün Yapısal Analizi” başlıklı tez ile yüksek lisansını tamamladı. Daha sonra 2009 yılında, Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi MGİMO’da Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünden doktora derecesini aldı.

Meydanlarda

Meydanlarda

Üniversite hayatı boyu Türk dünyasının sesi olmayı ihmal etmedi. Sovyet Rusya’nın Türk dünyasına karşı saldırıları devam ettiği sırada, 20 Ocak Katliamı sebebiyle Taksim Meydanı’nda Türkiye’nin en büyük mitingini düzenleyen o genç; Sinan Oğan’dı.

Ebulfez Elçibey ile ilk buluşma

Ebulfez Elçibey ile ilk buluşma

Ebulfez Elçibey ile ilk görüşmesini Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dağılmadan gerçekleştiren Oğan, Azerbaycan’ın bağımsızlığı sonrasında bir süre Elçibey’in Cumhurbaşkanlığı ofisinde çalıştı.

Akademisyenlik yılları

Akademisyenlik yılları

1992 ile 2000 yılları arasında Azerbaycan’da Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Türk Dünyası İşletme Fakültesi’nde Dekan Vekilliği ve Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Aynı dönem TİKA Azerbaycan temsilciliği görevini de eş zamanlı yürüttü.

TÜRKSAM’ın kuruluşu

TÜRKSAM’ın kuruluşu

Günümüzde ülkemizin en önemli stratejik analiz ve düşünce kuruluşlarından birisi olan TÜRKSAM’ı 2004 yılında kurdu ve kurumun başkanı olarak ekranlarda yer almayı sürdürdü. Kurum bünyesinde halen ekonomi, dış ilişkiler ve güvenlik sorunlarına dair ulusal düzeyde etkisi bulunan araştırma çalışmalarına devam edilmektedir.

MHP Iğdır Milletvekilliği

MHP Iğdır Milletvekilliği

2006 yılından itibaren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye dış politika ve güvenlik konularında hazırladığı rapor ve analizlerle bilgi desteği sağlayan Oğan; Sayın Devlet Bahçeli’nin davetiyle 2011 tarihinde memleketi Iğdır’dan milletvekili adayı gösterildi. AKP ve HDP’yi ezici bir şekilde geçerek Milliyetçi Hareket Partisi’nin 2011 yılı seçimlerinde birinci olduğu tek ilden vekil seçilerek meclise girdi.

MHP Genel Başkan adaylığı

MHP Genel Başkan adaylığı

2015 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan adaylığını açıkladı. Mahkemece iptal edilen kurultay çalışması sonrası partisinden 2 defa ihraç edildiği halde gelen tekliflere rağmen herhangi bir partiye geçiş yapmadı, yeni bir parti de kurmadı. Partisine ve mücadelesine sadık kalacağını açıkladı.

Türk milliyetçiliği ülküsü yolunda…

Türk milliyetçiliği ülküsü yolunda…

Güncel olarak hem TÜRKSAM Başkanlığı görevini sürdürmekte ve hem de son dönemdeki siyasi çalışmalarına Türk milliyetçiliği ülküsü doğrultusunda ve Türk milliyetçilerini cumhurbaşkanı adaysız bırakmayacağını ifade ederek devam etmektedir.

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı

2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak söz verdiği gibi Türk milliyetçilerini adaysız bırakmamış, kilit konuma getirmiştir.

Gönüllü Olun!

Büyük Türkiye ve Kutlu Turan Ülküsü Yolunda
Dr. Sinan OĞAN'ın Ekibine Katılmak için

×
blank blank

Bu Ülkenin Sigortası Oluruz

Gönüllü Olun
Kutlu Turan Ülküsü İçin Gönüllü Ol
Gönüllü Olmak İçin Whatsapp Üzerinden Bize Ulaşabilirsiniz
Dr. Sinan Oğan
blank

Bildirimlere İzin Verin

Son gelişmeler ve bilgilendirmelerden haberdar olmak için bildirimlere izin verebilirsiniz