Sinan Oğan’dan Ekranlarda Türkçülük Dersi!

Oğan, AKP’deki istifalardan Kerkük’te yaşananlara, Türkçülük tartışmalarından FETÖ soruşturmalarına birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Sinan Oğan’ın performansı sosyal medyada da büyük takdir topladı. Programın diğer konukları ise Mehmet Metiner, Ersan Şen, Nedim Şener, İdris Kardaş ve Kenan Alpay’dı. Oğan’ın Türkçülükle ilgili açıklamaları ilgiyle takip edildi.

Oğan’ın Türkçülükle ilgili açıklamaları şöyle…

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkçülük Yapıyor, Farkında Değil

Son dönemde Türkçülük tartışmalarını değerlendiren Sinan Oğan, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkçülük yapıyor; ama farkında değil. Örneğin sarayda “Altın Hızma” türküsünü söylerken Sayın Erdoğan’ın yaptığı Kerkük’teki soydaşlarımızla dayanışmadır. Bu da pekala Türkçülüktür. Sayın Cumhurbaşkanına sanırım Türkçülük’ü yanlış anlatıyorlar. Bir talihsizlik daha var. Bir bölücü ideoloji olan ve silahlı eylemleriyle de bunu destekleyen Kürtçülük ile cumhuriyetimizin kurucu felsefelerinden biri olan Türkçülüğü bir tutmasını anlamak mümkün değildir. Bu sebeple ben Sayın Cumhurbaşkanına Ziya Gökalp’in “Türkçülüğün Esasları” kitabını postayla göndereceğim. Bunu okuduğu zaman Mustafa Kemal Atatürk’ün Ziya Gökalp için söylediği “Bedenimin babası Ali Rıza Efendi, hislerimin babası Namık Kemal, fikirlerimin babası Ziya Gökalp’tir” sözünü ve Ziya Gökalp’in de Atatürk için söylediği benzer sözlerini görecektir.” dedi.

Türkçülük Bölücü İdeoloji Değildir

Oğan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Türkçülük Türkiye’de daha önce de tartışıldı hatta yine Haber Türk ekranlarında Sayın Metiner ile benzer bir tartışmamız olmuştu. Türkçülük, zannediyorum bilinmiyor ya da yeterince okunup anlaşılamamıştır. Türkçülüğün ne olduğunu Ziya Gökalp “Türkçülük, Türk milletini yükseltmek demektir” diyerek anlatıyor. Türk milletini yükseltmek fikri nasıl bölücülük olur? Türk milletini muasır medeniyetler seviyesine yükseltmek nasıl bölücülük oluyor? Türkiye’de Türkçülüğün önder isimlerden birisi Nihal Atsız’ın Türkçü kimdir, diye bir tarifi var; “Türkçü, milli çıkarları şahısların üstünde tutan, milli mukaddesata ve geçmişe saygı gösteren, görev ahlakı yüksek olan, haksızlıklarla savaşan korkusuz insandır diyor.” Şimdi Türkçülüğün tanımını ortaya koyan, Türkçülük fikrinin esas sahipleri bunu söylerken buna Türkiye’de kim kalkıp bölücülük diyebilir? Burada demek ki, Cumhurbaşkanını danışmanları ya yanlış yönlendiriyor ya da eksik bilgi var ya da son dönemde fazla sağa kaydığını düşündüğü için herhalde danışmanları “Fazla sağa kaydınız, bir takım laflar edin de Güneydoğu’daki vatandaşlarımızın gönlünü alın” önerisinde bulundular ama bunun yolu bu değildir. Türkçülüğe saldırmak Türkiye’de kimseye fayda getirmez. Kerkük, Türk’üm diyen herkesin yaralı yeridir. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu ifade etti. Bunu ifade eden herkes Türkçüdür ve Türkçülük bölücü ideoloji değildir.”

Etnik Milliyetçilik Türk Milliyetçiliğinin İçerisinde Hiçbir Zaman Barınamadı

Türkçülükle ilgili programın diğer konuğu Mehmet Metiner’e tepki gösteren Oğan, “Etnik milliyetçilik hiçbir zaman Türk milliyetçiliğinin içinde barınmadı. Lütfen burada herkes doğru tabirleri kullansın. Elbette, Cumhurbaşkanı Kürtçülüğü yerecektir. Türkçülüğe karşı çıkacağız çünkü Kürtçülük bir bölücü ideolojidir ancak bu milletin temel değerlerinden olan Ziya Gökalp’in en büyük Türkçü diye tanımladığı Mustafa Kemal Atatürk örneği ortadayken kalkıp Türkçülük üzerinden bunu değerlendirirsek Türk milletini yanlış yapmış, Türk milletini yaralamış oluruz” dedi.

Sayın Cumhurbaşkanı “Benim Görevim Türk Milletini Yükseltmek Değildir” Diyor mu?

Türk milletinin Türkçülüğe yapılan saldırılardan rahatsız olduğunu belirten Sinan Oğan, “konuştuğunuz kanalın isminin içerisinde “Türk” var Türk’ten bu kadar rahatsız olmayın” dedi. Oğan Türkçülük tanımını tekrarlayarak, Ziya Gökalp’in Türkçülük tanımını ortaya koydum. Ziya Gökalp diyor ki; “Türkçülük, Türk milletini yükseltmek demektir.” Ben buradan soruyorum; Sayın Cumhurbaşkanının görevi Türk milletini yükseltmek değil mi? Sayın Cumhurbaşkanı benim görevim Türk milletini yükseltmek değildir, diyor mu? Diyemez, ifadelerini belirtti.

Türk Sözünden Kimsenin Rahatsızlık Duymaması Lazım

Enine Boyuna programında Türk sözünden rahatsız olunmaması gerektiğini vurguladI ve tartışmaya şöyle devam etti; “Mustafa Kemal Atatürk, “Ne Mutlu Türk Irkından Gelene” dememiş, “Ne Mutlu Türk’üm diyene” demiştir. Bu coğrafyada yaşayanların alt kimlikleri ne olursa olsun, bu coğrafyanın ortak şemsiyesi olan Türk kelimesinin altında birleşen herkese ne mutlu diyor. Amerikan bundan gocunmuyor, İngiliz bundan gocunmuyor, bir Afrikalı geliyor Amerika’ya ben Amerikanım diyor. Sorarsanız ona ben “Afrikalı Amerikanım” diyor. Yunanistan’a, Almanya’ya, İngiltere’ye nereye bakarsanız bakın, ortak bir ad var ama Türkiye’ye geldiğimizde bazı kesimler bundan rahatsız oluyor. “Türk” sözünden kimsenin rahatsızlık duymaması lazım, Türk sözü kimseyi dışlamıyor dedi. O dönem İsmail Gaspıralı “Dilde, fikirde, işte birlik” diyor. Bu da ayrı bir Türkçülük tanımıdır. Bunların hiçbirinde diğerini dışlayan bir durum yok.”

Türk Milliyetçiliği Diyeceksiniz

“Türkiye milliyetçiliği” kavramına tepki gösteren Sinan Oğan “Türkiye Milliyetçiliği diyerek bunu sulandırmayın. Türk Milliyetçiliği deyin!” diye konuştu. Bugün Türkiye’de Türkçülük ideolojisine siyasal olarak sahip çıkan ve onu yüceltip yükseltmeye çalışan partinin Milliyetçi Hareket Partisi olduğunu ifade eden Oğan, “Mevcut politikalarını beğenir ya da beğenmezsiniz, ben muhalif olurum ya da olmam, bunlar ayrı mesele ama siz Milliyetçi Hareket Partisi’nin politikalarından herhangi bir kimseyi dışlayan bir şey görüyor musunuz? Görmüyorsunuz. O zaman hangi vehimlerden hareket ediyorsunuz?” dedi.

Kaynak: Haber3Hilal

Paylaş