Sinan Oğan: Mülteciler Geri Gönderilmeli

Sinan Oğan, Haber Türk ekranlarında konuk olduğu Senem Toluay Ilgaz’ın sunduğu Enine Boyuna programında son derece önemli bir değerlendirme yaptı. Bir Arap şehri Tel Abyad’ın şu anda PYD işgali altında olduğuna işaret eden Oğan, Arapların neden kendi memleketlerine gönderilmediğini ve eylemler organize etmeleri sağlanıp kamuoyu diplomasisinin niye geliştirilmediğini sorarak can alıcı tespitlerde bulundu.

Oğan’ın stüdyodaki bütün katılımcıların fikir ayrılıklarına rağmen haklı olduğuna vurgu yaptığı Tel Abyad değerlendirmesini yaparken Sinan Oğan şöyle konuştu;

“O bölgeler IŞİD’den arındıkça mültecilerin gönderilmesi lazım. Cezire ile Ayn El Arab arasında 300 bin Arap nüfuslu Tel Abyad vardı, o arayı terör örgütü IŞİD işgal edince Türkiye’ye kaçmak zorunda kaldılar. Şimdi orada PYD işgali var; ama esasında ABD var. Biz neden Tel Abyadlılara sınırda “Kendi evimize dönmek istiyoruz” diye bir protesto organize edip bir kamuoyu oluşturmuyoruz? Ben çok merak ediyorum. Bu kamuoyunu doğru kullanmaktır, PYD’nin işgalci yüzünü göstermektir. Eğer şu anda oralar PYD işgali altındaysa ve o bölgelerin hakimi ABD’yse, Türkiye’de baktığımız Tel Abyadlıları neden IŞİD gitti diye geri göndermiyoruz. Orada PYD eğer sorun çıkarırsa o takdirde hem ABD hem uluslararası kamuoyu nezdinde Türkiye’nin önünde daha geniş bir alan açılacaktır.”

IŞİD İşgalinden Kurtarılan Bölgelere Mültecilerin Peyderpey Gönderilmesi Gerekiyor

“Türkiye’nin bu konuda çok pasif davrandığı kanaatindeyim. Mülteciler konusunda Türkiye’ye sığınan herkese Türkiye kucak açıyor ve yaşlı, kadın, çoluk çocuk herkese Türkiye bakıyor ve bakmalıdır. IŞİD işgalinden arındırılan bölgelere artık mültecilerin peyderpey geri gönderilmesi gerekmiyor mu?”

Tel Abyad Örneğinin Üzerinde Durmak Lazım

Tel Abyad’da şu anda bir Amerikan üssü var. Şu anda orada mı IŞİD mi var? IŞİD orada artık yok. Peki diğer bölgelerden Rakka’dan kaçıp türkiye’ye sığınan insanları neden geri göndermiyoruz? Şu anda orada PYD var.

Türkiye’nin Eli Güçlenir!

Tel Abyad 300 bin nüfuslu bir Arap kentiydi, IŞİD işgali sonucu kaçıp buraya geldiler. Sonra bir gecede PYD tarafından işgal edildi ve şu anda ABD orada. ABD, PYD’yi dünya kamuoyuna IŞİD’i yenmiş ve orayı işgalden kurtarmış olarak gösteriyor. Biz Tel Abyadlıları ABD’nin hakim olduğu bir bölgeye “kendi evlerine” geri gönderdiğimiz zaman orada bir zorlukla karşılaştıklarında Türkiye’nin mülteciler konusunda eli güçlenmeyecek mi? PYD’nin orada bir terörist olduğunu dünya kamuoyuna gösterirken Türkiye’nin eli güçlenmeyecek mi?

 

Kaynak: Gazete 2023

 

Paylaş