Sinan Oğan Fox Tv’de Gündeme Dair Önemli Açıklamalarda Bulundu

Sinan Oğan yaptığı açıklamalarda Bölgede kurulmak istenen Kürdistan devleti, ABD ve Rusya’nın Suriye’de PKK/PYD ye verdiği destek ve Türkiye’nin geçmişten bugüne Suriye’de uyguladığı politikanın yanı sıra Erdoğan ve Trump arasındaki görüşme hakkında kritik değerlendirmelerde bulundu.

İşte Sinan Oğan’ın dış politika hakkında yaptığı açıklamalarının ilk bölümünün satır başları:

Türkiye, PYD/YPG Belasını Kendi Başına Kendisi Açtı

ABD’nin PYD/YPG yapacağı silah yardımını değerlendiren Sinan Oğan ABD’nin YPG’ye silah yardımının Türkiye için ciddi bir tehdide dönüştüğünü vurgulayıp şu açıklamalarda bulundu: “Öncelikle PYD/YPG terör örgütüdür PKK’nın Suriye’deki uzantısıdır. Ancak bununla beraber bir hususu hatırlamakta ve hatırlamakta fayda var, Ayn-el Arab dediğimiz Kobani olarak da bilinen ufacık bölge IŞİD’le mücadeleye sahne olmuştu. Bu bölgenin kurtarılması için Peşmergenin Türkiye’den gittiği zaman orada sivil halk kalmamıştı, Peşmerge o bölgede PYD/YPG’yi kurtardı. Bugün mücadele ettiğimiz o teröristlerin kurtarılmasına AKP hükumetinin vesile olduğunu Türk Milletinin hatırlaması lazım. Üç tarafı IŞİD ile çevrili olan ve dördüncü tarafında Türkiye olan ufacık bir bölgede hastane yoktu, yaralı YPG’liler nerede tedavi oldu? Maalesef ki, YPG’li teröristle Türkiye’de tedavi oldu. Suruç kaymakamı o dönemde “ Biz  1340 tane YPG’liyi Türkiye’de tedavi ettik” dedi. Yine üç tarafı IŞİD’le ve dördüncü tarafı Türkiye ile çevrili o bölgede silah fabrikası, mühimmat fabrikası yoktu YPG silah ve mühimmatı nerden aldı? O dönemde ABD’nin havadan yardımı da yoktu. O zaman silah ve mühimmat yardımını Türkiye yaptı, şimdi de ABD yapıyor. Bu Türkiye’nin bugünleri görememesinden kaynaklanıyor. Salih Müslim denilen o terörist Türkiye’de kırmızı halı ile karşılanmadı mı? Türkiye’de maalesef bunlar hemen unutuluyor  ve bunları şimdi kimse hatırlamıyor! Maalesef ki, Türkiye YPG’nin PKK’nın bir yan kolu olduğunu unuttu ve çözüm sürecinin rehavetiyle Türkiye bu belayı kendi başına kendisi açtı” dedi.

“PKK/YPG Türkiye’nin Dış İlişkilerine Ambargo Koymuştur”

Sinan Oğan sözlerini, “Sınırımızda, yanı başımızda Türkiye’nin dış politikasına adeta ambargo koyan bir terör örgütü var. O terör örgütü Türkiye’nin ABD ve Rusya ile ilişkilerinin geleceğini tayin ediyor. Yanı başımızda bir değil üç sözde “Kürdistan’ı” birden kurmak için büyük bir çaba içerisindeler. Bir tanesini zaten Irak’ta kurdular. Ağustos ayında referanduma gidecek ve Türkiye’nin de buna üstü kapalı onayı olduğunu görüyoruz. Türkiye Barzani’yi muhatap alan ve onun dışındaki unsurları yavaş yavaş devreden çıkarmaya çalışan bir politika içerisindedir. Bizim oralarda bir laf var. Derler ki, “yılanın akına da lanet olsun karasına da…” Irak’ın toprak bütünlüğünü korumak varken onu ABD YPG ile  PKK ile nasıl parçalamaya çalışıyorsa, Türkiye’de de aynısını Barzani ile yapmaya çalışıyor. Ancak unutmamak lazım ki, Barzani PKK’nın 15 sene önceki halidir. O sebeple yarın orada kurulacak bir “Barzanistan” devletinin Türk iç politikasına ve toprak bütünlüğüne de etkisi olacaktır. “şeklinde sürdürdü.

“İsrail’in Jandarması Olacak Bir PKK Devleti Kuruluyor”    

Rusya ve ABD’nin Rakka operasyonunu PYD/YPG ile neden yaptığı ve Türkiye’nin teröre destek verdiği gerekçesiyle görevden alınmasını istediği ABD’nin IŞİD özel temsilcisi Mcgurg’un Mevlüt Çavuşoğlu’na verdiği “Türkiye önemli bir müttefikimiz Türkiye olmazsa DEAŞ’ı yenemeyiz” sözlerini değerlendiren Sinan Oğan, “Türkiye’nin gönlünü almaya çalışıyorlar ABD ve Rusya aleni bir şekilde PKK ile YPG ile iş birliği yapıyor ve Türkiye’ye rağmen yapıyor, Türkiye yerine PKK’yı bölgede kendisine ortak olarak belirlemiş burada kalıcı üsler kuruyor.  Çünkü PKK bir maşa! Türkiye’yi kullanamayınca onları kullanıyor. PKK öyle bir sopa ki, PKK Türkiye’deki Kürtleri bahane ederek Türkiye’ye karşı kullanılıyor, Suriye’deki Kürtler bahane edilerek Suriye’ye karşı kullanılıyor, Irak’taki Kürtler bahane edilerek Irak’a karşı kullanılıyor, İran’da aynı şekilde kullanılıyor. Bu dört ülkeyi PKK yoluyla bölmek, parçalamak ve bölgede büyük “Kürdistan’ı” kurmak için ABD ve Rusya anlaşmış durumda. Tabi bunun esas senaryosu da İsrail’de hazırlanmaktadır. Bölgede İsrail’in güvenliği için İsrail’e yardımcı konumda, İsrail’in jandarması olacak bir PKK devleti kuruluyor. Bu doğrultuda Barzanistan devleti Irak’ta neredeyse kurulmuş durumdadır” dedi.

“Öngörüsüz Dış Politikanın Neticesi Budur”

Rakka operasyonu ve bölgede NATO’nun en büyük güçlerinden biri Türkiye yerine PKK’nın kullanılması bölgede PKK’nın gelecekte paralı asker olarak da kullanılacağını söyleyen Sinan Oğan, “Türkiye’nin bu konuda haklı itirazları var. Türkiye’nin bu konuda şuan da durduğu nokta doğrudur. Ancak dış politika da dün yaptıklarınız bugününüzü etkiler. Dünden bugünü göremiyorsanız burnunuzun ucunu göremiyorsunuz demektir. Nasıl ki, iki hafta içerisinde Emevi Cami’nde Cuma Namazı kılacağız diyerek Türkiye’yi Suriye’de bir bataklığa sürükledilerse, nasıl Suriye’nin bugüne gelmesinde katkıları var ise PYD’nin bugün başımıza bela olmasında bu hükümetin katkısı vardır. Öngörüsüz dış politikanın neticesi budur” dedi.

Erdoğan ABD Ziyaretinde İstediklerini Alamamıştır

Türkiye’nin, ABD’ye, PYD’ye karşı olan tutumlarından dolayı ilettiği itiraz konusunda bunu engelleyecek gücü yok mu? Sorusuna cevap veren, Trump ve Erdoğan arasındaki görüşmeye değinen Sinan Oğan, “Maalesef ki, Türkiye’nin fiziki saldırı dışından bunu engelleyebilecek siyasi manevra gücü kalmamıştır. ABD’de yapılan yirmi dakika başbaşa ve bir buçuk saat heyetler arasındaki görüşmeler göstermiştir ki, özellikle de başbaşa görüşmenin süresi açısından Türkiye’nin ağırlığına yakışır bir görüşme olmamıştır. Beyaz Saray’ın yanındaki parkta yapılan kavga Erdoğan-Trump görüşmesinden daha çok Amerikan kamuoyunun gündemine oturmuştur. Oradaki FETÖ’cülerin ve PKK’lıların kamuoyu ve lobi gücü maalesef ki, Türkiye’nin ABD’deki lobi gücünden daha öndedir.” şeklinde konuştu.

Kaynak:http://www.haber3hilal.com

Paylaş