Sinan Oğan, Dünya Kadın Hakları Gününde Atatürk’ün O Sözünü Hatırlattı

5 Aralık, Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83. yıldönümünün olmasının yanında Dünya Kadın Hakları Günü…

Türkiye’de birçok gelişmiş Batı ülkesinde önce Türk kadınına hakları verilmiş olmasına rağmen kadınlar birçok sorunla mücadele ediyor. Sinan Oğan, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesine ilişkin bir mesaj yayınladı.

Kadınların sorunlarına vurgu yapan Oğan, kadınların siyasette daha fazla yer alması gerektiğini belirtti.

İşte Sinan Oğan’ın mesajı…

Türk kadını Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinde cesurca, fedakarca vatanını savunmuş ve cumhuriyetimizin kurulmasında büyük katkıya sahip olmuştur. Cumhuriyet kazanımları ile Türk kadınının haklarını en kapsamlı şekilde savunulmuştur. Şu anda gelişmiş olarak nitelenen birçok Batı ülkesinden önce 5 Aralık 1934’te de Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Buradan aynı zamanda Dünya Kadın Hakları Günü olan 5 Aralık tarihinde Cumhuriyet Türkiyesinin, dünya çapında standartları belirleyen bir ülke konumda olduğu da anlaşılmıştır.

Oğan, Atatürk’ün Sözünü Hatırlattı: “Ey Türk Kadını…”

Oğan açıklamasına şöyle devam etti; Türk kadını, ticaretten siyasete, eğitimden sağlığa birçok en güzel yerlere kadar gelmiş, dünya çapında başarı sahibi olmuşlardır. Ne var ki, dünyada kadın hakları konusunda standartları oluşturan genç Türkiye Cumhuriyeti, zaman içerisinde evrensel normların gerisinde kalan bir tablo çizmiştir. Kısaca; Türkiye’de kadın olmak zor bir durum haline gelmiştir. Sokakta cinsel istismardan, iş yerlerinde mobbing’den, evde ise aile içi şiddetten dolayı mağdur olan kadınlarımızın sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu noktada Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözlerini hatırlamakta ve hatırlatmakta fayda görmekteyiz; “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

“Kadınlarımızın Huzuru, Türkiye’nin Huzurudur.”

Bilinmelidir ki, kadınları gülen bir ülke gerçekten mutludur. Kadınları ağlayan bir ülke ise umutsuzdur. Dolayısıyla, kadınlarımızın huzuru, Türkiye’nin huzurudur. Kadın haklarının en fazla tartışıldığı bugünler Türkiye’nin parlak geleceğinin yine kadınlarımızın ellerinde olduğu bilinmelidir. Bunun için kadınların siyasette daha fazla alacağı bir Türkiye için çalışmak elzemdir. Türkiye’de İnşallah ülkücü hareketin bel kemiği olan Asenalarımızın yaptığı çalışmaları ve katkılarıyla Milliyetçi Hareket Partisi’ni özlenen günlerine döndürecek, Türk milliyetçilerinin başarılarına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kadınlarımızla el ele, omuz omuza çalışarak imza atacağız. Bu düşüncelerimizle Dünya Kadın Hakları günü gibi önemli bir günde kadınlarımıza selam ve saygılarımızı sunar, haklı mücadelelerinde sonuna kadar yanlarında olmaktan onur duyacağımızı ifade ederiz.

 

http://www.haber3hilal.com/uc-hilal/sinan-ogan-kadin-haklari-gununde-ataturkun-o-sozunu-hatirlatti-h32178.html

Paylaş