Etnik Milliyetçilik Türkçülüğün İçinde Olmamıştır

HaberTürk TV’de yayınlanan Enine Boyuna programda Ece Üner’in konuğu olan Sinan Oğan, Türkçülük tartışmalarıyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulunarak “Etnik milliyetçilik hiçbir zaman Türkçülüğün içinde barınmamıştır” ifadelerini kullandı. Ece Üner’in Diğer konukları ise, Mehmet Metiner, Ersan Şen, Nedim Şener, İdris Kardaş ve Kenan Alpay oldu. ERDOĞAN FARKINDA OLMADAN TÜRKÇÜLÜK YAPIYOR Son zamanlarda Türkçülük ile ilgili tartışmaların yeniden alevlenmesi üzerine değerlendirmelerde bulunan Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkçülük yaptığını fakat farkında olmadığını belirterek; “Örneğin sarayda “Altın Hızma” türküsünü söylerken Sayın Erdoğan’ın yaptığı Kerkük’teki soydaşlarımızla dayanışmadır. Bu da pekala Türkçülüktür. Sayın Cumhurbaşkanına sanırım Türkçülük’ü yanlış anlatıyorlar. Bir talihsizlik daha var. Bir bölücü ideoloji olan ve silahlı eylemleriyle de bunu destekleyen Kürtçülük ile cumhuriyetimizin kurucu felsefelerinden biri olan Türkçülüğü bir tutmasını anlamak mümkün değildir. Bu sebeple ben Sayın Cumhurbaşkanı’na Ziya Gökalp’in “Türkçülüğün Esasları” kitabını postayla göndereceğim. Bunu okuduğu zaman Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ziya Gökalp için söylediği “Bedenimin babası Ali Rıza Efendi, hislerimin babası Namık Kemal, fikirlerimin babası Ziya Gökalp’tir” sözünü ve Ziya Gökalp’in de Atatürk için söylediği benzer sözlerini görecektir.” dedi.

KERKÜK, TÜRK’ÜM DİYEN HERKESİN YARALI YERİDİR

Sinan Oğan; Türkçülük’ün Türkiye’de daha önce de tartışıldığını ifade ederek; “Türkçülük, zannediyorum bilinmiyor ya da yeterince okunup anlaşılamamıştır. Türkçülüğün ne olduğunu Ziya Gökalp “Türkçülük, Türk milletini yükseltmek demektir” diyerek anlatıyor. Türk milletini yükseltmek fikri nasıl bölücülük olur? Türk milletini muasır medeniyetler seviyesine yükseltmek nasıl bölücülük oluyor? Türkiye’de Türkçülüğün önder isimlerden birisi Nihal Atsız’ın Türkçü kimdir, diye bir tarifi var; “Türkçü, milli çıkarları şahısların üstünde tutan, milli mukaddesata ve geçmişe saygı gösteren, görev ahlakı yüksek olan, haksızlıklarla savaşan korkusuz insandır diyor.” Şimdi Türkçülüğün tanımını ortaya koyan, Türkçülük fikrinin esas sahipleri bunu söylerken buna Türkiye’de kim kalkıp bölücülük diyebilir? Burada demek ki, Cumhurbaşkanını danışmanları ya yanlış yönlendiriyor ya da eksik bilgi var ya da son dönemde fazla sağa kaydığını düşündüğü için herhalde danışmanları “Fazla sağa kaydınız, bir takım laflar edin de Güneydoğu’daki vatandaşlarımızın gönlünü alın” önerisinde bulundular ama bunun yolu bu değildir. Türkçülüğe saldırmak Türkiye’de kimseye fayda getirmez. Kerkük, Türk’üm diyen herkesin yaralı yeridir. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu ifade etti. Bunu ifade eden herkes Türkçüdür ve Türkçülük bölücü ideoloji değildir.” ifadelerini kullandı.

ELBETTE KÜRTÇÜLÜĞE KARŞI ÇIKACAĞIZ

Türkçülükle ilgili, programın birbaşka konuğu olan Mehmet Metiner’e tepki veren Oğan, Etnik milliyetçeleğin hiçbir zaman Türk milliyetçiliğinin içinde barınmadığını belirterek; “Lütfen burada herkes doğru tabirleri kullansın. Elbette, Cumhurbaşkanı Kürtçülüğü yerecektir. Kürkçülüğe karşı çıkacağız, çünkü Kürtçülük bir bölücü ideolojidir. Bu milletin temel değerlerinden olan Ziya Gökalp’in en büyük Türkçü diye tanımladığı Mustafa Kemal Atatürk örneği ortadayken kalkıp Türkçülük üzerinden bunu değerlendirirsek, Türk milletini yanlış yapmış, Türk milletini yaralamış oluruz” dedi. Oğan Türkçülük tanımını ber kez daha tekrar ederek; “Ziya Gökalp’in Türkçülük tanımını ortaya koydum. Ziya Gökalp diyor ki; “Türkçülük, Türk milletini yükseltmek demektir.” Ben buradan soruyorum; Sayın Cumhurbaşkanının görevi Türk milletini yükseltmek değil mi? Sayın Cumhurbaşkanı benim görevim Türk milletini yükseltmek değildir, diyor mu? Diyemez,”dedi.

Kaynak: Kapsam Haber

Paylaş